راهکارهایی برای تقویت SPELLING

 
تقویت Spelling یا املای صحیح واژگان یکی از فاکتورهای مهم برای گرفتن نتیجه خوب در مهارت‌های ریدینگ آیلتس، لیسنینگ آیلتس و رایتینگ آیلتس است

راهکارهایی برای تقویت SPELLING

تقویت Spelling یا املای صحیح واژگان یکی از فاکتورهای مهم برای گرفتن نتیجه خوب در مهارت‌های ریدینگ آیلتس، لیسنینگ آیلتس و رایتینگ آیلتس است. اهمیت تقویت  Spelling به حدی است که اگر پاسخ درست را در بخش Listening و Reading با املای نادرست بنویسید، هیچ نمره ای از آن سوال نمی‌گیرید. متاسفانه بسیاری از داوطلبین آیلتس  تقویت Spelling را جدی نمی‌گیرند و این باعث می‌شود که حداقل بین 0.5 تا 1 Band Score، نمره آنها در مهارت‌های Listening، Reading وWriting کاهش یابد. در این مطلب سعی داریم راه کارهایی برای تقویت Spelling و بهبود املای واژگان در زبان انگلیسی ارائه کنیم.

.

مطلب پیشنهادی: تقویت مهارت ریدینگ

تقویت Spelling

تقویت Spelling

 

از یک فرهنگ لغت خوب استفاده کنید.

اگر موقع نوشتن و تمرین کردن راجع به املای صحیح آن کلمه مطمئن نیستید، به حافظه خود اتکا نکنید و حتما آن کلمه را در فرهنگ لغت چک کنید. اگر از فرهنگ لغت آنلاین استفاده می‌کنید، از استاندارد بودن آن، اطمینان حاصل کنید.

به تفاوت‌های املای بعضی واژگان در انگلیسی بریتانیایی و آمریکایی توجه کنید.

در آزمون آیلتس هر دو نوع Spelling قابل قبول است به شرطی که آن کلمه را درست نوشته باشید. ولی سعی کنید به طور کلی از یک نوع املا، بریتانیایی یا آمریکایی پیروی کنید و این هماهنگی را در همه نوشته‌های خود داشته باشید. رعایت کردن این مسئله باعث می‌شود که در حین نوشتن نسبت به املای واژگان شک نکنید و در نهایت گیج نشوید.

.

تقویت Spelling

تقویت Spelling

 

قوانین مربوط به املای واژگان را یاد بگیرید.

این قوانین مربوط به اضافه کردن Suffix یا پسوند به انتهای لغات است. در انگلیسی پسوندهای متفاوتی برای کاربردهای مختلف وجود دارد و املای بعضی از کلمات با اضافه کردن پسوند به انتهای آن‌ها، تغییر میکند.
 مثلاً:

پسوند ed  برای گذشته کردن افعال با قاعده                                         Stop ” Stopped

پسوند ness برای تغییر صفت به اسم                         Lazy (adj.) ” Laziness

پسوند ous  برای تغییر اسم به صفت                         (Fame (n.) ” Famous (adj

 

پس زین بعد به این قسمت برای تقویت Spelling در کتاب‌های آموزشی گرامر و لغت توجه ویژه‌ای داشته باشید.

به هم آوایی‌ها و سایر کلمات گمراه‌کننده توجه کنید.

بعضی از کلمات در زبان انگلیسی تلفظ مشابه و یا نزدیک به هم دارند ولی در املا و معنی متفاوت هستند. استفاده از واژه نادرست در این زمینه یکی از اشتباهات رایج زبان‌آموزان انگلیسی است. بهتر است همیشه زمانی را برایProofreading نوشته و چک کردن پاسخ‌های خود از لحاظ املا، درنظر بگیرید.

discreet / discrete               affect / effect           there / their / there

accept / except             its / it‘s             conscience / conscious

نقاط ضعف خود را شناسایی کنید.

یک دفترچه از واژگان که معمولاً آن‌ها را اشتباه می‌نویسید، تهیه کنید و هر از گاهی لیست واژگان را مرور کرده و چندین بار با دیکته صحیح بنویسید. سعی کنید هر روز تعداد محدودی از کلمات را به دفترچه خود اضافه کنید. در غیر این صورت یاد گرفتن تعداد زیاد کلمه در یک روز تقریباً غیرممکن خواهد شد، پس بهتر است برای تقویت  Spelling واقع‌بین باشید.

به خواندن روزانه متون وکتاب های انگلیسی عادت کنید. این تمرین باعث می‌شود که نه تنها لغات بیشتر یاد بگیرید، املای واژگان را نیز فرا بگیرید. برای شروع بهتر است با کتاب‌های مورد علاقه خود این تمرین را انجام دهید. سپس سعی کنید روزنامه، مجلات و وب‌سایت‌های انگلیسی زبان بخوانید و بیشتر روی کلمات جدید تمرکز کنید.

تقویت Spelling

تقویت Spelling

 

بنویسید.

همان طور که خواندن مداوم متون انگلیسی مهم است، نوشتن آن متون بی‌تاثیر نیست. اگر کلماتی را که یاد گرفتید به کار نبرید و ننویسید خیلی سریع املای صحیح آن را فراموش می‌کنید. برای خود شرایطی فراهم کنید که بیشتر بنویسید. مثل نوشتن انشا و یا مقاله به انگلیسی و یا چت‌کردن با دوستان خود به انگلیسی. اگر از املای صحیح کلمات مطمئن نیستید، حتماً قبل از به کار بردن دیکته صحیح را چک کنید.

بسیاری از کلمات در زبان انگلیسی ریشه‌ی یونانی یا لاتین دارند. یادگیری این ریشه‌ها نه تنها به درست نوشتن شما کمک می‌کند بلکه باعث می‌شود معنی آن‌ها را نیز حدس بزنید. پس از این به بعد علاوه بر چک کردن دیکته و نقش کلمه در جمله، ریشه ی آن را نیز بررسی کنید.

برای مثال واژه‌ی bicycle را درنظر بگیرید. «cycle» از واژه «Circle» به معنی دایره می‌آید و چرخ نیز دایره‌ای شکل است. «bi» در لاتین به معنی «دو» است. پس «bicycle» چیزی است که دو چرخ دارد. حالا برای شما خیلی راحت‌تر است که «unicycle‌ » را یاد بگیرید.

بهتر است که املای کلمات طولانی‌تر را به صورت بخش‌بخش یاد بگیرید. بعضی از زبان آموزان با نوشتن صحیح «Several» و یا «desperate» مشکل دارند. پس سعی کنید آن‌ها را به این صورت بخش کنید:

«Sev-ER-al»  ،  «desp-ER-ate»

تقویت Spelling

تقویت Spelling

 

 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید