آزمون آلمانی ECL یکی از مهمترین و قابل اعتمادترین آزمون‌های زبان آلمانی است که در بیش از ۲۵ کشور دنیا برگزار می‌شود. این آزمون عضو کامل انجمن آزمایش کنندگان زبان در اروپا (ALTE) است، دارای Q-Mark از این انجمن است. آزمون ای سی ال بر اساس فریم ورک مشترک اروپا CEFR یا GER برنامه ریزی شده و با اعتبار بین‌المللی خود، امکان دریافت مدرک معتبر در زبان آلمانی را فراهم می‌کند.

این آزمون 15 زبان مدرن در اتحادیه اروپا را مورد ارزیابی قرار می دهد. ECL را می توان به زبان های انگلیسی، فرانسوی، آلمانی، مجارستانی، ایتالیایی، لهستانی، رومانیایی، بلغاری، صربی، اسلواکی، روسی، اسپانیایی، کرواتی، چکی و عبری انجام داد.


بله، آزمون زبان آلمانی ECL به طور کامل مورد تأیید و قبولی وزارت امور خارجه آلمان است و بر اساس قانون ویزا، توسط سفارت آلمان، اداره مهاجرت، دانشگاه‌ها و موسسات آکادمیک آلمان پذیرفته می شود. علاوه بر این، ECL به عنوان عضوی کامل در ALTE (انجمن آزمون‌های زبان اروپا) و CAL (مرکز زبان‌شناسی کاربردی واشنگتن) شناخته شده و دارای گواهینامه‌های ALTE Q241 و ALTE Q239 می‌باشد.

آزمون آلمانی ECL در ایران توسط موسسه سپانو برگزار می‌شود. در حال حاظر این آزمون در دو مرکز رشت و تهران برگزار می شود. برای ثبت نام اینجا را کلیک کنید.

خیر، مدرک آزمون زبان آلمانی ECL  اعتبار مادام العمر دارد و حاوی تاریخ انقضا نمی باشد.

 • A2 (سطح مبتدی)
 •  B1 (سطح مقدماتی)
 •  B2 (سطح متوسطه)
 •   C1 (سطح پیشرفته)

 1. مهارت درک مطلب (لزن)
 2.  مهارت نوشتاری (شغایبن)
 3.  مهارت درک شنیداری (هوقن)
 4.  مهارت ارتباط شفاهی (اشپغشن)

بله، بر اساس سند ویزوم هندبوخ این مدرک مورد قبول سفارت های آلمان در سراسر جهان می باشد. در ایران ویزاهای بسیاری بر اساس این مدرک صادر شده است.

بله ، افراد زیادی از این مدرک جهت دریافت ویزا استفاده نموده اند که برخی از آنها در گروه های تجربیات آزمون از تجربه موفق خود در دریافت ویزا مطالبی را منتشر کرده اند. شما می توانید در چک لیست دانشگاه ها و یا یونی اسیست آن را چک کنید. و یا مستقیما با دانشگاه از طریق ایمیل مکاتبه کنید.

به یاد داشته باشید برخی از دانشگاه ها قوانین داخلی خود را دارند و یا نیاز به مدارکی مانند تست داف TestDaf، دی اس ها DSH و یا آزمون های داخلی خود را دارند.

مدرک زبان تنها یک سند برای نشان دادن سطح زبان شما است و یکی از مدارکی است که برای مهاجرت به آن نیاز دارید. از طریق ارائه مدرک ECL می‌توانید درخواست های خود برای انواع ویزاها مانند ویزای پیوست، ویزای جاب آفر، ویزای آوسبیلدونگ، ویزای تحصیلی و سایر ویزاها را انجام دهید. با ارائه این مدرک، می توانید به عنوان تاییدیه‌ای از مهارتهای زبانی خود استفاده کنید. با این حال، همانند پاسخ قبلی، لطفا توجه داشته باشید که هر کشور و هر نوع ویزا دارای شرایط و مقررات خاص خود است. برای اطمینان حاصل کردن از الزامات دقیق ویزا بهتر است با سفارت آلمان تماس بگیرید یا وبسایت رسمی آنها را مشاهده کنید.

همه کشور های اتحادیه اروپا از جمله آلمان، اتریش و سوییس.
افراد بالای 14 سال می توانند در این آزمون شرکت کنند.
بله بسته به نوع ناتوانی آزمون تسهیلاتی را برای داوطلب ناتوان در نظر می گیرد.
برای افراد با معلولیت‌ها و ناتوانی‌های جسمی، آزمون ECL تمهیدات ویژه‌ای را در نظر گرفته است. داوطلبانی که نیازمند امکانات ویژه هستند باید درخواست کتبی خود را ارائه دهند و مدارک رسمی پزشکی، گواهی های بهزیستی مرتبط با وضعیت خاص خود را ضمیمه کنند. فرم درخواست رویه خاص از مراکز آزمون، مرکز برگزاری آزمون قابل دریافت است. مرکز آزمون تصمیم‌گیری در مورد تأیید یا رد درخواست را بر عهده دارد و تصمیم نهایی قبل از ضرب‌الاجل نهایی برای چیدمان آزمون به مرکز آزمون می بایست ارسال و تایید شده باشد.
 

می توانید در جدول برنامه زمانی آزمون تاریخ های مربوط به هر آزمون از جمله روز برگزاری، ددلاین ثبت نام، تاریخ اعلام نتایج و سایر اطلاعات را مشاهده کنید.


برای ثبت نام در ایران به وبسایت آموزشگاه سپانو به آدرس زیر رفته و به سربرگ ثبت نام آزمون مراجعه کنید.

 https://www.sepano-ac.ir

 

ثبت نام در این آزمون برای دو مرکز رشت و تهران انجام می شود. 

برگزاری این آزمون در ایران به صورت یکپارچه توسط موسسه سپانو مدیریت می شود.

بله،  اما در صورتی که پاسپورت شما در هر پروسه اداری مانند ترجمه رسمی، ویزامتریک درگیر می باشد و دسترسی به آن ممکن نیست با کپی پاسپورت و اصل کارت ملی جدید و یا شناسنامه عکسدار جدید می توانید اقدام کنید.

ایمیل شخصی، پاسپورت دارای اعتبار، شناسنامه عکسدار، کارت ملی جدید و عکس پرسنلی.

بله، البته با شرایط و قوانین خاصی که توسط مراقبین پیش از جلسه اعلام می‌شود.

بله، در این لینک ها می توانید نمونه سوالات و منابع را دریافت کنید. 

بله،آزمون های شبیه سازی شده برای تمرین و بهتر شدن کیفیت زبان و همچنین آشنایی با روند آزمون اصلی، درک دشواری ها و کسب مهارت های آزمونی توصیه می شود. دوره های آمادگی آزمون حاوی مینی تست ها و فیدبک های تحلیلی اساتید هستند.


برای قبولی در آزمون ECL، باید حداقل نمره 40 از 100 را کسب نمایید. همچنین، شرط مهم دیگری نیز وجود دارد که میانگین کل نمرات باید حداقل 60 باشد. برای درک بهتر مطلب زیر که حاوی مثال است را با دقت مطالعه کنید:

آزمون دو بخش دارد:

شفاهی (هوقن - اشپغشن)

کتبی (لزن - شغایبن)

شما می توانید به صورت کامل و یا بخش به بخش ثبت نام کنید.

نمرات تمام تایل ها می توانند به هم کمک کنند تا میانگین کلی بالای شصت شود.  

برای مثال اگر داوطلب نمرات ۴۵ و ۴۰ و ۸۰ و ۹۰ با میانگین بالای 60 قبول شده و مدرک کامل را دریافت می کند. و یا اگر شرکت کننده نمرات ۴۰ ۴۰ ۸۰ ۸۰ باز هم موفق به کسب مدرک می شود.

در مثال دیگر اگر شرکت کننده نمرات  ۶۰ ۵۰ ۴۰ ۹۰باز هم قبول می شود.

مدرک کامل شامل هر چهار مهارت و نمرات و میانگین آنها خواهد بود.

 

اما اگر شرکت کننده نمرات زیر چهل داشته باشد و یا میانگین زیر 60 باشد چه اتفاقی می افتد به مثال های زیر توجه کنید

هوقن ۲۰ - اشپغشن ۸۰ ( بخش شفاهی رد می شود)

لزن ۶۳ - شغایبن ۵۸ (بخش کتبی قبول می شود) 

در این مثال داوطلب مدرک بخش کتبی را دریافت می کند. او باید برای بخش شفاهی مجدد ثبت نام کند.

این قوانین برای فردی که به صورت بخش به بخش ثبت نام کرده است نیز معتبر است.

سطح زبانی شما و زمانی که برای رسیدن به سطح مورد نظر در آزمون نیاز دارید به عوامل مختلفی بستگی دارد. این عوامل شامل تعهد و تمرین شما، تجربه قبلی در یادگیری زبان، روش های یادگیری شما و همچنین منابع مطالعاتی، استراتژی ها و مدیریت استرس می باشند.

به طور کلی، برای رسیدن به سطح مورد نظر در آزمون، بهتر است برنامه ریزی منظم و انضباط در تمرین داشته باشید. مطالعه و تمرین روزانه، استفاده از منابع یادگیری متنوع و تمرین زبانی در موقعیت های واقعی می تواند به شما در رسیدن به سطح مورد نظر کمک کند.

همچنین، در نظر داشته باشید که هر فرد به طور متفاوت یاد می گیرد و پیشرفت در یادگیری زبان نیز متفاوت است. بنابراین، مهم است که انتظارات خود را با واقعیت هماهنگ کنید و به خودتان زمان کافی برای یادگیری بدهید.

در نهایت، برای دستیابی به سطح مورد نظر در آزمون، بهتر است با استاد زبانتان در صورتی که به اندازه کافی مجرب و متخصص باشد یا مشاور تخصصی آزمون  در مورد برنامه ریزی مناسب برای یادگیری و آزمون مشورت کنید. آنها می توانند شما را راهنمایی کنند و به شما راهکارهای مناسب را برای بهبود سطح زبانیتان ارائه دهند.

بله برای  دانلود منابع و خرید کتابهای تست می توانید از سایت سپانو استفاده کنید

بله، برای آمادگی قبل از آزمون، کلاس‌هایی نیز برگزار می‌شود. این کلاس‌ها می توانند خصوصی و یا گروهی  به صورت  حضوری یا آنلاین برنامه ریزی و ارائه شوند.

کلاس‌های آمادگی قبل از آزمون به شما کمک می‌کنند تا مهارت‌ها و دانش مورد نیاز برای موفقیت در آزمون را بهبود دهید. این کلاس‌ها توسط متخصصان و مربیان مجرب برگزار می‌شوند و شامل بهبود و توسعه دانش زبانی ، تمرینات کاربردی، راهنمایی‌ها و نکات مربوط به آزمون می‌شوند.

با شرکت در این کلاس‌ها، شما می‌توانید استراتژی‌ها و روش‌های موثر برای بهبود عملکرد خود در  آزمون را فرا بگیرید و  برای کسب موفقیت در آزمون آماده شوید.

ثبت نام در این کلاس ها از طریق مشاوره تلفنی تخصصی انجام می شود. از طریق شماره 33330595 با پیش شماره 013 می توانید اطلاعات لازم را کسب کنید.

بله، با پرداخت جریمه و ارائه درخواست رسمی به مرکز آزمون امکان دریافت مدرک جایگزین وجود دارد.

نتیجه آزمون بعد از 30 روز از طریق پنل و ایمیل به شرکت کنندگان گزارش می شود. مدرک چاپی نیز پس از صدور و ارسال تقدیم شرکت کنندگان می گردد. توصیه می گردد از جدول زمانبندی تاریخ های اعلامی را مشاهده کنید.

نتیجه آزمون تقریبا بعد از 30 روز از طریق پنل و ایمیل به شرکت کنندگان گزارش می شود. مدرک چاپی نیز پس از صدور و ارسال تقدیم شرکت کنندگان می گردد. توصیه می گردد از جدول زمانبندی تاریخ های اعلامی را مشاهده کنید.

پیش از روز آزمون با اطلاع به کارشناسان ثبت نام در مرکز سپانو و  ارسال ایمیل رسمی و پس از برگزاری آزمون از طریق پرداخت جریمه و نامه نگاری رسمی.

بررسی این درخواست تابع سیاست های سخت گیرانه می باشد. بسته به زمانبندی آزمون و سیاست های مشخص شده توسط سازمان برگزار کننده آزمون، شرایط استرداد مبلغ ثبت نام ممکن است متفاوت باشند. برای اطلاعات دقیقتر، به دستورالعمل ها و شرایط ثبت نام که توسط سازمان برگزار کننده آزمون ارائه می شود، مراجعه کنید. آنها می توانند شرایط استرداد مبلغ ثبت نام را به طور کامل توضیح دهند و یا با کارشناسان آزمون در موسسه سپانو در تماس باشید.

بستگی به سطح آزمون دارد، در صفحه ثبت نام هزینه به داوطلب اعلام می شود.

بازه زمانی مهلت ثبت نام برای آزمون ممکن است بین 20 تا 30 روز باشد. اما برای اطلاعات دقیقتر درباره مهلت ثبت نام، به سایت سپانو مراجعه کنید.

دانش زبانی مهمترین عامل موفقیت در آزمون ها است، نکته مهمتر اینکه سطح آزمونها بر اساس استانداردهای بین المللی برنامه ریزی شده و تحت نظارت می باشد و هیچ آزمونی نسبت به آزمونهای دیگر سخت و یا ساده تر نیست. اما هر آزمونی مزیتهای خود را دارد. برخی از مزیتهای آزمون ECL در زیر آمده است:

  ثبت نام آسان

پشتیبانی و مشاوره کامل

برنامه ریزی آسان برای آزمون بر اساس زمانبندی

انتخاب پارتنر اشپغشن

فایل شنیداری دو قسمت است و دو مرتبه پخش می شود

میانگین 60 باعث قبولی می شود

مدرک لایف تایم است

امکان ثبت نام در بخش های جداگانه

در ابتدا نتایج  از طریق ایمیل و پنل برای شرکت کنندگان ارسال می گردد، اما اصل مدرک چاپی است و پس از صدور به شرکت کننده تحویل خواهد شد.

داوطلبان می‌توانند فرم درخواست بازبینی نمرات و یا ارزیابی مجدد را پر کرده و از طریق ایمیل، درخواست خود را به مرکز آزمون مربوطه ارسال کنند. این اقدام به منظور اعتراض به نتایج آزمون است.

شما می‌توانید از سایت آموزشگاه زبان سپانو در این صفحه منابع آموزشی زبان آلمانی برای آزمون ECL را داشته باشید.
 
این منابع در قالب فایل‌های قابل دانلود قرار می‌گیرند، بنابراین شما می‌توانید به راحتی آن‌ها را دریافت و استفاده کنید.

بله، اما این انتقال تابع سیاست های سخت گیرانه است و برای آن باید به صورت رسمی درخواست را مرکز آزمون ارائه دهید. همچنین مدارک مستدل و دلایل خود را باید به پیوست این درخواست ارائه نمایید. پس ار بررسی ممکن است این درخواست مورد قبول واقع شود.

اگر آزمون کامل را ثبت نام کرده باشید می توانید آن را به صورت کامل انتقال دهید، و اگر بخش خاصی مانند شفاهی یا کتبی را ثبت نام کرده باشید همان بخش قابل انتقال می باشد. شما نمی توانید یک تایل را انتقال دهید.

انتقال صرفا یک بار و به آزمون بعدی قابل انجام است.

خیر، مدرک قبولی فقط به صورت کامل و یا بخش به بخش ارائه می شود. برای اطلاع بیشتر نحوه نمره دهی و قبولی در ECL را مطالعه کنید.

برای مثال اگر داوطلب در آزمون شفاهی نمره هوقن 39 را کسب کند و در اشپغشن 90 با توجه به شرط حداقل کسب نمره 40 کل بخش شفاهی را باید آزمون دهد. 


آزمون های ارتباط کتبی یا شغایبن بر اساس پنج معیار برای ارزیابی نوشتار ارزیابی می شوند .

در آزمون ECL دو ارزیاب هر تایل را مورد بررسی قرار می دهند،  برای هر معیار حداکثر پنج امتیاز به نامزدها تعلق می گیرد. بنابراین برای آزمون در بخش نوشتاری حداکثر 100 امتیاز ممکن است کسب شود. پس از ثبت امتیازات اعطا شده توسط دو ارزیاب، برنامه کامپیوتری میانگین امتیازات را محاسبه می کند و این امتیاز نهایی می شود.


معیارهای ارزیابی نوشتار یا تایل شغایبن

دقت فرمی و گرامری(مورفولوژی (واژشناسی) و ساختار)0-5 امتیاز
دقت نوشتاری (بند نویسی یا همان پاراگراف بندی، نقطه گذاری و املا)0-5 امتیاز
واژگان (محدوده و فعال سازی)0-5 امتیاز
سبک (جنبه های کاربردی و اجتماعی-زبانی)0-5 امتیاز
اثربخشی ارتباط (تکمیل مناسب تایل)0-5 امتیاز

آزمون‌ شفاهی یا اشپغشن بر اساس پنج معیار ارزیابی می‌شوند .

در طول آزمون شفاهی به داوطلبان می توان حداکثر پنج امتیاز برای هر معیار اعطا کرد. بنابراین حداکثر 25 امتیاز ممکن است به دست آید.


معیارهای ارزیابی صحبت کردن یا اشپغشن

دقت فرمی و گرامری(مورفولوژی (واژشناسی) و ساختار0-5 امتیاز
دقت شفاهی (تلفظ و آهنگ و ریتم ، روانی کلام0-5 امتیاز
واژگان (محدوده، فعال سازی) 0-5 امتیاز
سبک (دقت عملی و اجتماعی-زبانی) 0-5 امتیاز
اثربخشی ارتباط (تکمیل مناسب تایل0-5 امتیاز


دو ممتحن عملکرد داوطلبان را به صورت جداگانه ارزیابی می کنند. پس از امتحان، ممتحنین در مورد نمره نهایی به اتفاق نظر می رسند.

آزمون های ECL در همه کشور ها و مراکز به صورت همزمان برگزار می شوند، بعد از اتمام آزمون اوراق به مرکز اصلی ارجاع داده می شود تا عملکرد داوطلبان مورد بررسی قرار بگیرد و نمرات مشخص شود. این پروسه طولانی است و همچنین مدارک بعد از قبولی افراد در مرکز اروپا چاپ ، مهر و امضا می شود و به همین دلیل پروسه صدور و ارسال زمان بر است.

در آزمون آلمانی ECLهر تایل دو بخش دارد. 

 • لزن دو تایل دارد و هر تایل شامل 10 سوال می باشد. هر سوال صحیح 1.25 امتیاز دارد.
 • شغایبن دو تایل دارد و بستگی به سطح مورد نظر داوطلب تعداد لغت و زمان تایل متفاوت می باشد.
 • هوقن دو تایل (تایل اول سه گزینه ای ) و (تایل دوم سوالات جواب کوتاه). در مجموع 20 سوال در بخش شنیداری وجود دارد.
 • اشپغشن (فوراشتلونگ که مورد ارزیابی قرار نمی گیرد و امتیاز ندارد) - (تایل اول گفتگو در مورد یک تم) و (تایل دوم منولوگ در مورد بیلت مونتاژ) 

دریافت مشاوره ECL

*
*
*

*