چطور در آزمون شنیداری آیلتس خود موفق شوید

 
مهارت های شنیداری یکی از پیش نیاز های اصلی برای موفقیت در آزمون شنیداری آیلتس است. ولی بسیاری از زبان آموزان درک از این مهارت ها ندارند. در این مطلب به معرفی مهارت کلیدی listening می پردازیم.

در آزمون شنیداری آیلتس خود موفق شوید

مهارت های شنیداری یکی از پیش نیاز های اصلی برای موفقیت در آزمون شنیداری آیلتس است. ولی بسیاری از زبان آموزان درک از این مهارت ها ندارند. در این مطلب به معرفی مهارت کلیدی listening می پردازیم.

 predicting  پیش بینی کردن

در آزمون شنیداری آیلتس تقریبا 30 ثانیه زمان دارید که قبل از پخش فایل صوتی، سؤالات را بخوانید. از این زمان برای آنالیز کردن سؤال و پیش بینی کردن جواب استفاده کنید. پیش بینی کردن با حدس زدن متفاوت است از آن جایی که شما پیش بینی خود را نمی نویسید. وقتی پیش بینی می کنید، اطلاعاتی را که ممکن است پاسخ سؤال باشد درنظر می گیرید. این به شما کمک می کند که روی اطلاعات لازم برای پاسخ به سؤال تمرکز کنید.

 Identifying keywords    شناسایی واژگان کلیدی

سؤالات آزمون شنیداری آیلتس حاوی دو نوع از واژگان هستند: (1) کلماتی که ممکن است از طرف گوینده شنیده شوند (در صحبت های گوینده به کار روند). (2) کلماتی که ممکن است به عبارت دیگری بیان شوند (پارافریز شوند).  هنگام شنیدن فایل صوتی به کلماتی خاص مثل نام ها، تاریخ ها، و کلمات تخصصی توجه کنید تا بتوانید به درستی فایل صوتی را دنبال کنید. چون این کلمات همان گونه که در سؤال آمده اند، در فایل صوتی نیز به کار می روند. هم چنین این کلمات به شما کمک می کنند که سردرگم نشوید وبدانید که کدام سؤال را باید پاسخ دهید.

Identifying paraphrase شناسایی واژگانی که به شکل دیگری بیان می شوند.

سعی کنید حالت های تفاوت بیان یک کلمه یا عبارت را درنظر بگیرید. انگلیسی زبان ها بیشتر از مردم سایر زبان ها به پارافیز کردن عادت دارند، پس پارافریز کردن یکی از مهارت های اصلی listening است. از آن جایی که شما فرصت لازم برای فکر کردن به پارافریز کلمات در حین خواندن سؤالات ندارید.  پس بهتر است این مهارت را به مرور زمان تقویت کنید.

Targeted Listening             گوش دادن هدفمند

گوش دادن هدفمند یعنی تمام حواس خود را روی اطلاعاتی که قرار است با استفاده از آن به 10 سؤال خواسته شده در هر بخش پاسخ دهید، جمع کنید. هرچقدر که بتوانید بهتر سؤالات را آنالیز کنید، این مهارت در شما ارتقا می یابد. به سؤالاتی که پاسخ آن ها ممکن است عدد و یا هیجی کردن اسم های خاص باشد، بسیار توجه کنید.

نقطه ی مقابل گوش دادن هدفمند، گوش دادن باز (open listening) است. یعنی گوش دادن به هر چیزی که به شما کمک می کند بفهمید چه اتفاقاتی افتاده است.  open listening  در مواقعی مثل مکالمه با یک دوست مفید است ولی برای موفقیت در آزمون شنیداری آیلتس، ازTargeted Listening  استفاده کنید.

 

Targeted Listening گوش دادن هدفمند

Spelling املای واژگان

پاسخ بسیاری از سؤالات آزمون Listening آیلتس را باید بنویسید. سؤالات فقط بصورت انتخاب گزینه نیستند. اگر املای واژگان صحیح نباشد، پاسخ نیز اشتباه محسوب شده حتی اگر درست کلمه را شنیده باشید. بنابراین مهارت های شنیداری کاملا بی استفاده است وقتی نتوانید پاسخ ها را با املای صحیح بنویسید. در زبان انگلیسی اسم های خاص ممکن است بیش از یک املای صحیح داشته باشند. این کلمات توسط گوینده در فایل صوتی هجی می شوند سپس کاملا آماده باشید که حرفی را جانگذارید.

Grammar گرامر

در سؤالات کامل کردن جمله یا خلاصه (sentence/ summary completion)، پاسخ شما نه تنها باید با املای صحیح نوشته شود بلکه از لحاظ دستوری نیز در جمله صحیح باشد. به عنوان مثال ممکن است شما S جمع را در آخر کلمه به وضوح نشنوید. ولی یک آنالیز صحیح و سریع رفتن سؤال به شما کمک می کند بفهمید که واژه را باید به صورت جمع به کار ببرید.

مثال دیگر پسوند ed—–  است که مشکل شنیده می شود. اگر موقع آنالیز کردن سؤال بدانیم که باید جمله را با یک صفت کامل کنیم، خیلی راحت واژه درست را می نویسیم. نه تنها در آزمونListening، بلکه در تمام مهارت های مورد سنجش آزمون آیلتس، نیاز است که درک درستی از دستور زبان انگلیسی داشته باشیم. پس بهتر است که گرامر و دستور زبان را جدی تر بگیریم.

منبع : aryamcollege

 

بهترین آموزشگاه زبان سپانو دارای کادری مجرب 

برگزاری دورهای آیلتس 

اموزشگاه زبان سپانو در رشت بهترین دراری دوره های تخصی آیلتس 

 
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید