یادداشت برداری در لیسنینگ آیلتس

 
برای آموزش زبان انگلیسی و حتی زبان های غیر انگلیسی آموزشگاه زبان سپانو در شمال کشور بهترین است چون ما اعتقاد داریم برای هر نیاز یک دوره با برنامه ریزی دقیق وجود دارد ، تیم مجرب و خبره برای آموزش ، بالای 300 کیس موفق در آزمون های بین المللی ، استفاده از بروز ترین کتاب های دنیا برای آموزش زبان ، محیط گرم و دوستانه، آموزش زبان های غیر انگلیسی ، آمادگی آزمون آیلتس ، آمادگی آزمون تافل ، آزمون IELTS ، گرفتن نمره بالا در آیلتس از ما تلاش کوشش از شما

 

 

وقتی سوالی را میخوانید، ممکن است اطلاعات مربوط به آن پرسش را بشنوید اما جواب مورد نظر را پیدا نکنید، در این مواقع یادداشت برداری اهمیت خود را نشان میدهد. از آن جایی که در یادداشت برداری هم باید گوش داد و هم باید نوشت، برخی از داوطلبان در این مسئله به مشکل برمیخورند.

در نوشتن یادداشت ها، دقت نقشی اساسی دارد چراکه پاسخ سوالات از همین یادداشت ها میتوانید پیدا میشوند. حتما میدانید که در لیسنینگ آیلتس، فایل صوتی تنها یک بار برای شما پخش میشود و اگر سوالی جا بماند تنها یادداشت های شما هستند که به کمکتان می آیند.

همچنین نوشتن یادداشت شما را یاری میدهد تا معنا و منظور مطالب گفته شده را در لیسنینگ آیلتس، بهتر دریابید.

توصیه میکنم برای شروع، فیلم ها و فایل های صوتی مختلف را انتخاب کنید و چندیدن دقیقه را برای یادداشت برداری برگزینید. از این طریق تکنیک نت برداری را بهتر خواهید شناخت. یکی از بهترین گزینه ها، برنامه ted talks  است که سخنرانی هایی مختلف در قالب فیلم های کوتاه تهیه میکند. میتوانید ویدیویی انتخاب کرده و سعی کنید همه ی مطالب مهم آن را یادداشت برداری کنید.  بعد بار دیگر برنامه را نگاه کنید واشتباهات خود را بیابید.

در ادامه با چندین نکته درباره ی یادداشت برداری آشنا میشویم.    

 

همه ی کلمات را لازم نیست بنویسید!

 

هرگز نمیتوانید با آن سرعتی که میشنوید، کلمات را روی کاغذ بنویسید. تلاش کنید از میان اطلاعات، موارد کلیدی را تشخیص دهید.

 

 به این مثال توجه کنید.

 

There’s really three rates according to quality of insurance cover – there’s the highest comprehensive cover which is Premium rate, then there’s standard rate and then there’s economy rate.

 

و یادداشت آن:

 

3 rate – insurance cover quality:

 

-         Premium (comprehensive)

 

-         Standard

 

-         Economy

 

در این چند خط متوجه شدیم که:

 

 سه نرخ برای بیمه وجود دارد که اولی آن بیمه ممتاز بوده که از بقیه کامل تر است و دو بیمه بعدی به ترتیب بیمه های استاندارد و صرف جویانه هستند. 

 

همان طور که مشاهده کردید، تنها چندین کلمه هستند که لازم است یادداشت شوند و با نوشتن این کلمات همه ی اطلاعات لازم، ثبت میگردد.

 

از علائم اختصار و نشانه ها استفاده کنید.

 

این دو به شما کمک میکنند خیلی سریع تر یادداشت های خود را بنویسید. میتوانید به صورت قراردادی برای خود، به جای هرکلمه نشانه ای انتخاب کنید. مثلا به جای افزایش و کاهش از فلش های بالا و پایین استفاده کنید یا به جای «نتیجه گیری» فلشی به سمت راست بکشید. همچنین کلمات را میتوانید با نوشتن چنیدن حرفشان یادداشت کنید و فقط با نگاهی به آن ها  یاد کلمه اصلی بیفتید. به این مثال نگاه کنید:

 

If you’re interested in a course focusing on current issues there’s the option on Identity and Popular Culture – that approaches the subject through things like contemporary film, adverts, soap operas and so on.

و یادداشت آن:

 

-         Current iss, Iden & PoC,

-         Contem film, ad, S operas  

 

همانطور که میبینید نه تنها فقط از کلمات کلیدی استفاده شده، بلکه شکل کامل هر کلمه را نمیبینیم. مثلا به جای واژهissue از iss استفاده شده یا در ازای Popular culture  سه حرفPoC    نوشته شده اند و ...

 

بین نوشته ها فاصله بگذارید.

 

کلمه ها را خیلی نزدیک به هم ننویسید چون که به احتمالا زیاد بعدا باعث سردرگمی شما میشوند. بهتر است از هر خط برای یک مجموعه اطلاعات استفاده کنید. میزان فاصله و مکانی که برای هر کلمه انتخاب میکنید خود یکی از علامت ها و نشانه های خلاصه نویسی است.

 

میتوانید در زبان مادری خود بنویسید.

 

میتوانید اطلاعات را در زبان خودتان یا ترکیبی از دو زبان بنویسید. در واقع آن طوری که راحت تر هستید یادداشت کنید چون هدف ذخیره کردن اطلاعات و سرعت بالا است.

همانطور که در ابتدا گفتیم میتوانید در کنار لیسنینگ های آیلتس یادداشت برداری را در دیگر مکالمه/سخنرانی های به زبان انگلیسی تمرین کنید و این روش ها را نیز به کار گیرید تا شیوه ی آسان و منحصر به فرد خودتان در یادداشت نویسی را پیدا کنید.

 

 منبع : ieltstoday

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید