راهنمای جامع ثبت نام در آزمون SAT

 
هدف از برگزاری آزمون سات، که مخفف Scholastic Aptitude Test است در واقع مدرک تعیین و تشخیص استعداد تحصیلی است. یعنی با این مدرک، میتوان به سطح اطلاعات آکادمیک عمومی داوطلب شرکت در مقطع کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به عنوان یک داوطلب بین المللی پی برد. اگر چه شاید از نظر بعضی ها، معیار خوبی نباشد.

متقاضیان تحصیل در دانشگاه های خارج از کشور، می بایست به نسبت شرایط تحصیلی خود و رشته و کشور محل تحصیل، لازم است تا مدارک مورد نیاز پذیرش دانشگاه ها که admission’s requirements نامیده می شود را فراهم کند. مدارک مورد نیاز پذیرش (admission) از دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی خارج از کشور را معمولا رزومه ، ترجمه رسمی کلیه مدارک تحصیلی، بیانیه هدف (SOP) ، توصیه نامه (LOR) و مدارک زبان تشکیل می دهد. در واقع متقاضی تحصیل در خارج از کشور، در صورتی که نیاز به شرکت به آزمون ورودی دانشگاه مقصد نباشد، می بایست مدارک ۵ گانه فوق را آماده کند.

مثلا اگر شما قصد تحصیل در دانشگاه های انگلیسی زبان هستید، می بایست مدرک IELTS، TOEFL، PTE و غیره را در اختیار داشته باشید و به نسبت نیازهایی که دانشگاه مورد نظر شما اعلام میکند،‌ حداقل نمره را کسب کنید. مثلا برای ورود به مقطع کارشناسی، مدرک زبان آیلتس ۶ از ۹ یا تافل اینترنتی ۷۰ از ۱۲۰ مورد نیاز است. برای مقاطع ارشد و دکترا نیاز به ترتیب آیلتس ۶.۵ و تافل ۸۵ به بالا مورد نیاز خواهد بود. البته دانشگاه های آمریکا، ‌از داوطلبان درخواست می کنند که مدرک GRE یا GMAT هم ضمیمه اپلیکیشن خود بکنند.

علاوه بر این مدارک بین المللی مورد نیاز ادمیشن (admission) از دانشگاه های خارج از کشور، مدرک دیگری هم هست که برای ورود به مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه های دنیا نیاز است و سات یا SAT نامیده می شود. در این گفتار نگاهی داریم به معرفی آزمون و شرایط ثبت نام آن.

سات چیت؟

هدف از برگزاری آزمون سات، که مخفف Scholastic Aptitude Test است در واقع مدرک تعیین و تشخیص استعداد تحصیلی است. یعنی با این مدرک، میتوان به سطح اطلاعات آکادمیک عمومی داوطلب شرکت در مقطع کارشناسی دانشگاه ها و موسسات آموزش عالی به عنوان یک داوطلب بین المللی پی برد. اگر چه شاید از نظر بعضی ها، معیار خوبی نباشد.

آزمون سات به زبان انگلیسی برگزار می شود و توسط ایالات متحده آمریکا همچون آزمون TOELF IBT پایه ریزی و هدایت می شود. همانطور که گفتیم، بیشتر پیش نیازی هست برای داوطلبانی که قصد ورود به مقطع کارشناسی در برخی از دانشگاه های دنیا را دارند. این فقط به دانشگاه های ایالات متحده آمریکا ارتباط ندارد. بلکه دانشگاه های اسکاندیناوی، ترکیه، استرالیا و کشورهای اروپایی نیز بعضا از متقاضیان ورود به رشته های کارشناسی انگلیسی زبان، این مدرک را درخواست می کنند.

این آزمون در واقع شبیه آزمون GRE است. یعنی هم به صورت GENERAL و هم به صورت SUBJECT برگزار می شود. افرادی که قصد ورود به مقطع کارشناسی در ۱۰۰ دانشگاه برتر دنیا (بر اساس فهرست شانگهای) دارند، توصیه میشود که سات تخصصی یا همان سابجکت را بگیرند.

ساختار برگزاری آزمون سات همانطور که گفتیم شبیه جی آر ایی است. یعنی هم باید ریاضیات دوره دبیرستان را جواب بدهید و هم مهارت مقاله نویسی بر اساس موضوعی که به شما ارائه می شود را در مدت زمان مقرر داشته باشید. البته بخشی از آزمون سات، شبیه آزمون آیلتس است. یعنی READING هم به آن اضافه می شود. البته به اندازه آزمون جی آر ایی تخصصی و حرفه ای نیست و نیاز به مهارت اتیمولوژی (ریشه شناسی واژگان) نیست.

ساختار آزمون SAT

آزمون سات در ۳ قسمت مجزا برگزار می شود و نیاز است که داوطلبان، آمادگی علمی و مهارت مربوط به پاسخ به سوالات هر ۳ بخش آزمون سات را کسب کنند:

بخش ریاضی: همچون آزمون  GRE، سوالات ریاضی در آزمون سات طرح می شود. توانایی داوطلب در حل مسایل ساده در حوزه جبر، تجزیه و تحلیل اطلاعات، موضوعات آمار و احتمال، هندسه و امثالهم، در این قسمت ارائه می شود. ۲۰ سوال ۴ گزینه ای در این بخش مطرح شده و از داوطلب خواسته می شود که ظرف ۲۵ دقیقه به آنها پاسخ دهد. سوالات به گونه ای معمولا طرح می شود که نیاز به محاسبات پیشرفته نیست و بعضا ماشین حساب نیز برای کسانی که قدرت محاسباتی ذهنی و کاغذی سریع دارند، مورد نیاز نخواهد بود.

در بخش بعدی، ۳۸ سوال ۴ گزینه ای که برای حل آن ماشین حساب مورد نیاز است مطرح می شود.

بخش خواندن و نوشتن: در این بخش، سوالاتی مطرح می شود که توانمندی داوطلبان را در تحلیل متون انگلیسی تشخیص داده شود و مهارت های خواندن و نوشتن و درک مطلب بررسی شود. مدت زمان حل سوالات این بخش که ۵۲ سوال در آن مطرح می شود، ۶۵ دقیقه است. یعنی برای برای پاسخ به هر سوال بیش از ۶۰ ثانیه وقت دارید. البته ۴۴ سوال دیگر هم در این بخش وجود دارد که مربوط به دستور زبان و مهارت های نوشتاری فرد است که باید ظرف ۲۵ دقیقه به آن پاسخ دهد.

در بخش اول و دوم به طور کلی شما ۱۸۰ دقیقه وقت دارید. باید زمان بندی به گونه ای باشد که بتوانید به سوالات در وقت مقرر پاسخ دهید. بنابراین هم توانایی انگلیسی خوب نیاز دارید برای فهم سوال و بررسی گزینه ها و هم مهارت تست زنی بالا برای حل مساله که با مطالعه و تلاش و صبوری حاصل می شود.

بخش مقاله نویسی:‌ در بخش مقاله نویسی، همچون بخش اول در آزمون GRE و IELTS، از شرکت کننده تقاضا می شود که یک مطلب راجع به موضوعاتی مانند علوم، تاریخ، جامعه شناسی، سبک زندگی و امثالهم بنویسد. در این بخش ۵۰ دقیقه وقت دارید. مطالعه زیاد موضوعات متنوع و افزایش توانایی در نوشتن و استفاده از کلمات و ساختارهای جمله ای پیچیده و حرفه ای گرامری، سبب افزایش نمره این بخش می شود.

مدت اعتبار مدرک سات همچون تافل و جی آر ایی ۵ سال است و پس از آن دوباره باید در آزمون شرکت کنید.

سیستم نمره دهی در آزمون سات

آزمون سات فعلا سیستم نمره دهی بین ۲۰۰ تا ۸۰۰ برای بخش اول و دوم دارد. بخش مقااله نویسی نیز نمره ای بین ۱ تا ۶ همچون بخش نوشتاری آزمون جی آر ایی دارد. کسانی که آیلتس در سطح ۶ تا ۶.۵ دارند، نمره ای ۳ تا ۴ می توانند کسب کنند که برای بسیاری از دانشگاه ها، حداقل نمره مورد نیاز در بخش نوشتاری سات است.

ثبت نام در آزمون SAT

برای ثبت نام در آزمون سات می بایست به سایت رسمی آن در این نشانی مشاهده کنید. ثبت نام آنلاین و پرداخت هزینه های ثبت نامی با کارت های اعتباری الزامی است. همچون همه سایت های ثبت نام آموزشی، می بایست کد کاربری و رمز عبور دریافت کنید. به همین خاطر، باید به بخش REGISTER مراجعه کرده و پس از ورود اطلاعات (شامل اطلاعات هویتی و پست الکترونیک)، به شما USERNAME و PASSWORD داده می شود. بعد از دریافت کد کاربری و رمز عبور، اجازه ورود به سیستم و ثبت نام در محل آزمون بر اساس زمان و مکان مورد نظر شما داده می شود.

چون این آزمون بر خلاف تافل و آیلتس و جی آر ایی در ایران برگزار نمی شود، می بایست سنترهای خارج از کشور را بررسی کنید که ترکیه و امارات و مالزی، معمولا انتخاب های برخی از داوطلبان ایرانی است که سفر به آنجا بدون روادید امکان پذیر است.

منبع : rooziato

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید