تطابق نمرات آیلتس با سطوح CEFR

 
پیشتر چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌‌ها یا CEFR را که پایه و اساس طراحی دوره‌های آموزشی در کالج آریام می‌باشد را برایتان معرفی نمودیم. حال با توجه به این موضوع که بسیاری از منابع آموزشی آمادگی برای آزمون‌ آیلتس براساس سیستم CEFRسطح‌بندی شده‌اند در اینجا برای درک بهتر این معادل‌سازی به مقایسه امتیازهای این آزمون‌ و سیستم ارزیابی CEFR می‌پردازیم.

پیشتر چارچوب مرجع مشترک اروپایی برای زبان‌‌ها یا CEFR را که پایه و اساس طراحی دوره‌های آموزشی در کالج آریام می‌باشد را برایتان معرفی نمودیم. حال با توجه به این موضوع که بسیاری از منابع آموزشی آمادگی برای آزمون‌ آیلتس براساس سیستم CEFRسطح‌بندی شده‌اند در اینجا برای درک بهتر این معادل‌سازی به مقایسه امتیازهای این آزمون‌ و سیستم ارزیابی CEFR می‌پردازیم.

همانطور که اشاره کردیم، میزان تسلط افراد براساس CEFR به 3 گروه اصلی مبتدی، متوسط و پیشرفته دسته‌بندی شده‌است.

 سطح مبتدی(Basic User) شامل افرادی می‌شود که در این چارچوب در سطوح A2 و A1 هستند. بدیهی است که سطوح A2 و A1با امتیازهای آیلتس معادل‌سازی نمی‌شوند و افرادی که در این سطوح قرار دارند در آزمون آیلتس می‌توانند به امتیازی کمتر از 4 دست‌یابند. در این سطح زبان‌آموز مشکلات زیادی در فهم و بیان موضوعات دارد و تنها میتواند واژه‌های ساده و ابتدایی زبان انگلیسی را درک کند، با استفاده از جملات کوتاه و تکراری خود را به صورت ساده معرفی کند و در مورد محل اقامت شغل و مسائل مشابه صحبت کنند.

سطح متوسط (Independent User) در CEFR به دو دسته B1 و B2  تقسیم می‌شود. رسیدن به سطح B1 با کسب نمره 4 آیلتس برابری می‌کند.افرادی که در سطح بین B1/B2 رتبه بندی می‌شوند می‌توانند در آزمون آیلتس نمره 5 را بدست آورند. این سطح، مهارت‌های نسبتا خوبی را در رابطه با استفاده از زبان و توانایی درک مفاهیم، در بیشتر مواقع شامل می‌شود. سطح B2 در CEFRمعادل کسب نمره 5.5 تا 6 در آزمون آیلتس می‌باشد. همچنین سطح مرزی B2/C1 با نمره آیلتس 6.5 می‌تواند برابری کند. رسیدن به این سطح جایگاه خوبی برای زبان آموز تلقی می‌شود و شرایط لازم را برای تحصیل در بسیاری از دانشگاه‌های دنیا فراهم می‌آورد.

سومین و بالاترین سطح آموزشی CEFR، سطح پیشرفته (Proficient User) نامیده می‌شود. توانایی بیشتر در درک مکالمات و متون طولانی‌تر، از نتایح دستیابی به این سطح می‌باشد. در آزمون آیلتس نمره‌های 7 و 7.5 معادل سطح C1 در سیستم ارزیابیCEFR هستند و رسیدن به سطح مرزی C1/C2 معادل کسب امتیاز 8 در آزمون آیلتس است. سطح C2 در جایگاه بالاترین سطحCEFR قرار دارد که در معادل‌سازی با امتیازات آیلتس میتواند نمره آیلتس 8.5 به بالا را به خود اختصاص دهد. افرادی که در این سطح قرار دارند زبان انگلیسی را به صورت کامل متوجه می‌شوند و از  توانایی بکارگیری دقیق این زبان با تسلط کامل بر جزییات در مباحث تخصصی برخوردار می‌باشند.

IELTS 9 ~ C2
IELTS 8.5 ~ C2
IELTS 8 ~ C1/C2
IELTS 7.5 ~ C1
IELTS 7 ~ C1
IELTS 6.5 ~ B2
IELTS 6 ~ B2
IELTS 5.5 ~ B2
IELTS 5 ~ B1/B2
IELTS 4.5 ~ B1
IELTS 4 ~ B1
A1 - A2
 

 

 

 

 

 

 

ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید